Haziran 09, 2014

Ruh Hali

Hayatımızda en çok değişkenlik gösteren şey sanırım ruh halimiz.

Yediğimizden-içtiğimizden, giydiğimizden-gördüğümüzden, hastalığımızdan-sağlığımızdan, paramızdan- parasızlığımızdan v.b. en çok etkilenen ve bize sürekli bir şeyler anlatmaya çalışan, o tuhaf ruh hallerimiz.
Beynimizin bize yaptığı bir oyunun yansımasıdır aslında bu değişken ruh halleri. Üstelik bazıları da acımasız oyunlardır. Neyse ki insanoğlu, her şey de olduğu gibi bu değişken ruh hallerinde de çözümü, ona ayak uydurmakta bulmuştur.
Ben her zaman içinde bulunduğum ortamda, yaşadığım olumsuzlukları atlatmak için değişen ruh halime bir deadline (zaman sınırı) koyarım ve vakti geldiğinde de normal diyebileceğim yada asgaride kendimi nötr hissettiğim o ana dönmeye çalışırım. Bazen zaman aşımına uğradım ve bir türlü varış çizgisine ulaşamadığımda olmuştur elbet, lakin çok dert etmemek lazım, ruhu besleyen işlerle vakit harcayarak eninde sonunda mutlu sona erişmek mümkün.

En büyük değişiklikler iş yerim de vuku bulmuştur. Bazen huzursuz, bazen heyecanlı, bazen keyifsiz, bazen mutlu en çok da yaptığım işten tatmin olmamış hislerle güne başlar ve bitiririm. Ve günün sonunda o meşhur soruyu mutlaka kendime sorarım "Ben burada ne yapıyorum?!"

Kalbi genç tutarmış bu değişken ruh halleri! Her daim değişim güzel ister ruhumuzda ister bedenimiz de olsun!

Sevgiler.