Haziran 25, 2014

Anneden Masallar

Yıllar içinde yaşadığımız değişimleri, farklılaşmayı ve olgunluğa erişmemizi en iyi gözlemleyen kişiler annelerimiz sanırım. Yaptığımız geçmişe dayalı sohbetlerde, annemin anlattıklarını dinlerken sanki başka birinden bahsediyormuş gibi gelirdi her defasında. Aslında hepsi geçirdiğimiz bedensel ve ruhsal evrimle alakalı olsa gerek.
Genellikle klişe halini almış olan "Can çıkar huy çıkmaz" lafı beni hep güldürmüştür:) Başkasının değişmeyeceğini bir şekilde kabul ederken kendimizin de değişmediğini söylemek ne kadar doğru acaba..Yaşadığımız her şey bizim değişimimizle alakalı değil mi aslında? Sorumluluklar, işiniz, aileniz, ebeveyn olma durumu, okuduklarınız, yazdıklarınız, yaşadıklarınız hepsi bir değişimin eseri değil mi?
Hayatın aslında durağan olmadığının bir işareti değil mi? Elbette alışkanlıklar değişir, fiziksel özellikler değişir, yaşadığınız ortamlar ile ilgili koşullar değişir, iş değişir, eş değişir, ev değişir, nefret ettiklerimiz değişir, sevdiklerimiz değişir, ...

Ama hayatımızda değişmeyenler ve değiştiremediklerimiz neler? Kalıcı ve silinmeyen, akıllardan çıkmayan ve asla unutamadıklarımız! Annemin benim çocukluğumla ilgili anlattıklarından yola çıktığımda bu sorunun cevabını vermek kolaylaşıyor..Peki siz verebiliyor musunuz? Hayatınızdan asla değişmeyen ve gerçekte sizi siz yaptığına inandığınız hangi özelliğiniz?

Sevgiler...